Α1 γυναικών: Νίκη του ΠΑΟΚ στη Νεά Ιωνία που "κλείδωσε" την πρωτιά

Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο "κλείδωσε" ο ΠΑΟΚ. Στο ντέρμπι της κατηγορίας, κέρδισε και εκτός έδρας τη Νέα Ιωνία μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι και θα πάει στην επόμενη φάση έχοντας το πλεονέκτημα.

Αγωνιστικά, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα από την αρχή και στο 16’ προηγήθηκε με 5-11. Η Νέα Ιωνία βελτιώθηκε μετά το εικοσάλεπτο, κράτησε στο μηδέν την επίθεση του ΠΑΟΚ και μείωσε σε 11-13 στο 25’, διαφορά που έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς έγινε ντέρμπι. Η Νέα Ιωνία μείωσε 15-16 στο 35’, ισοφάρισε στο 41’
(17-17) και στο 46’ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 20-19. Ο ΠΑΟΚ δεν έχασε την συγκέντρωσή του, σταμάτησε την αντίπαλη επίθεση, βρήκε τρόπους σκοραρίσματος και προηγήθηκε με 22-24 στο 54’. Η Νέα Ιωνία ισοφάρισε ξανά με την Πάπα (24-24) στο 57’. Με πέναλτι της Χατζηπαρασίδου και με σουτ από έξω της Τσιομπάνου ο ΠΑΟΚ διατήρησε το πάνω χέρι στο σκορ (25-26). Στην τελευταία επίθεση η Νέα Ιωνία έκανε λάθος και ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής με 25-26.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΠΑΟΚ 25-26
Πεντάλεπτα: 2-3, 4-6, 5-9, 8-13, 11-13 (ημ), 15-16, 16-17, 19-19, 20-19, 21-22, 23-24, 25-26.