Α2 ανδρών: Με το δίποντο έφυγε από την Άρτα η Πυλαία

Πέρασε από την Άρτα η Πυλαία στο ντέρμπι με των Πρωτέα για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών. Η ομάδα του Πάνου Γούσιου επικράτησε με 26-27 και έφυγε αλώβητη από μια δύσκολη έδρα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας να προηγούνται με 1-6 μόλις στο 10'. Με το πέρασμα του χρόνου ο Πρωτέας βελτίωνε την απόδοση του και κατάφερε να φέρει το πρώτο ημίχρονο στα ίσα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 13-13.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με τισ δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Τελικά αυτή που χαμογέλασε
ήταν η Πυλαία, που πήρε τη νίκη με σκορ 26-27, μια νίκη που τη διατηρεί στη δεύτερη θέση του ομίλου.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ – ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 26-27
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 1-6, 4-7, 6-8, 11-12, 13-13 (ημχ.) 14-15, 17-18, 19-21, 21-23, 24-24, 26-27

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ: Τσούλος, Τσέλιος Π., Βούρκολας, Μπισκανάκης, Ντάλας 3, Κίτσος 4, Τσέλιος Ν. 1, Γεωργαλής, Τσέλιος Γ., Ρίζος, Μπίζγκα 3, Βουγιάνοβιτς 10, Τσάκαλος 5, Ματσούκας.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Παναγιώτης Γούσιος): Ορφανουδάκης, Ζαφείρης 11, Ανθομελίδης, Ψωμανθιανός, Αντωνιάδης 5, Κουκμίσης Ν. 3, Γιαννακίδης, Ιλερής 3, Μιχαηλίδης, Πετρίδης 1 Παπαγεωργίου 3, Λασκαρούδης, Αλατσατιανός, Αλεξανδρίδης, Κουκμίσης Κ., Ελέτα 1.

Διαιτητές: Χασκής-Λινάρδος, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 5/5-1/3, Κόκκινη κάρτα: Ελέτα 52.44 (τρία δίλεπτα)